Co všechno mám “v ceně fotografa”?

Zaplatíte-li si fotografa, nekupujete si jen cvakání spouští.

Platíte si za všechny zkušenosti, které fotograf časem nasbíral. K efektivní práci s fotoaparátem vede dlouhá cesta. Někdo ji zdolá rychle, někomu zabere delší dobu. Někdo se na ni vydá sám, jiný využije nabízené pomoci v podobě kurzů, workshopů či konzultací. To vše fotografa stojí jeho čas, energii a samozřejmě i peníze.

Platíte za jeho čas. A tím nemám na mysli jen čistý čas, který fotograf stráví koukáním do hledáčku na objekt, který si přejete vyfotit. Zpravidla se za vámi musí nějak dopravit a po focení stráví další čas úpravou vzniklých snímků. A věřte, že to většinou bývá časově nejnáročnější částí celého procesu focení.

Platíte za to, že ví, co dělá. Ví, jak a kam vás postavit, aby výsledná fotka vypadala nejlépe, jak je to možné. Ví, jak nastavit svoji techniku, aby byl výsledek perfektní. Ví, jak surové fotografie upravit a vytvořit tak dokonalou fotku.

Platíte si za jeho “oko”. Fotografy vidím jako umělce. Musí být vybaveni citem, představivostí, kreativitou a také výborným odhadem. Díky těmto schopnostem zvládne fotograf vytěžit z focených objektů a prostředí, ve kterém je fotí, maximum. Cit a fantazie se projeví i při úpravě fotografií, kde je nezbytné najít ideální kombinaci různých parametrů.

Platíte si i za jeho techniku. Není žádným tajemstvím, že se cena (nejen) profesionální fotografické výbavy může vyšplhat do astronomických částek. Tyto částky fotograf investuje právě proto, aby vy jste nemuseli. Každým cvaknutím spouště se aparát opotřebovává a ani objektivy nejsou nesmrtelné. Zároveň se od fotografa očekává, že bude mít zásobu nabitých baterií, připravené místo na úložném zařízení a většinou také, že vám výsledné fotky po nějakou dobu archivuje. Připočítejte si k tomu ještě programy na úpravu fotografií a online úložiště.

Platíte si za jeho styl. Každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci. Kdyby všichni fotografové dělali fotky ve stejném stylu, brzy by se nám omrzely. Stejně, jako třeba malíři, má i každý z fotografů svůj vlastní styl. Samozřejmě, měli by být schopni vyhovět přáním svých klientů, přesto ale mají svůj preferovaný styl snímků, ve kterém jsou si nejjistější. I proto je dobré se před zamluvením termínu seznámit s prací fotografa, s jeho způsobem úpravy snímků a jeho přístupem.

Ale hlavně, platíte ho, aby vám vytvořil vzpomínky. Aby zaznamenal jedinečné okamžiky, vám blízké osoby, zvířata, místa, zážitky.

A to je přece k nezaplacení, ne? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.